Iako je za mnoge nepoznata, užem krugu ekonomskih stručnjaka u Hercegovini je jako dobro poznato ime uspješne poduzetnice Kaori Bishuyame, osnivačice “Gatayaku Green & co.“.
Radi se o još jednom tzv. azijskom gospodarskom tigru koji je posebnu pažnju okrenuo prema očuvanju okoliša. Japanska korporacija na čelu s uspješnom Kaori nije krila oduševljenje ulaskom na hercegovačko tržište, posebno kada su nakon 4 godine laganog skupljanja birokratskih i administrativnih potreba skupili i posljednju 234. potvrdu kojom su slobodno mogli krenuti s poslom.
Na press konferenciji su djelovali optimistično, samouvjerljivo i kreativno. Osim Kaori, na konferenciji se predstavio i izvršni direktor korporacije koji ipak bolje poznaje domaći teren – Rajko Š. (34), eminentni ekonomist svjetskog glasa.
Nakon uvodnog izlaganja i zahvale gostima, ulagači su napokon otkrili na čemu će se bazirati njihov poslovni plan. Naime, Kaori je ispričala potresno svjedočanstvo kada je šetala hercegovačkim gradovima i mjestima te vidjela hrpu frustriranih osoba koje nakon igre na sreću nedobiveni listić samo bace nasumice u svom radijusu. “Tada mi je palo na pamet da bi se recikliranjem takvih listića mogla smanjiti zagađenost okoliša, konobarice ne bi stalno mijenjale pepeljare, smanjili bi porast društvenog stresa, neki od takvih osoba bi dobile i posao kod nas, a mi bi mogli i profitirati. To mi je bila simpatična pomisao, no evo danas krećemo s pogonom i jako sam radosna zbog toga.” – kazala je gospođa Bishuyama.
Iz korporacije su potvrdili da će sjedište biti u Ljutom Docu, dok najviše očekuju od Posušja, Mostar će biti osigurač “poslovne nule” dok su na oprezu s općinom Čitluk. Radoznali novinari odmah su s nestrpljenjem postavili pitanje zašto je naglasak opreza na općini Čitluk, a izvršni direktor Rajko je dao promptno odgovor: “Već smo jednom krenuli sa sličnom inicijativom i nismo dobro prošli u Međugorju. Nažalost, mali broj izdatih fiskalnih računa nije nam mogao pokriti troškove poslovanja te smo morali londonsku filijalu sa sjedištem u Bijakovićima privremeno zatvoriti.”
U Mostaru se kao zlatna ruda spominje caffe bar Time-Out koji predstavlja idealnu simbiozu mostarskog načina života: Kava, kladionica i bingo ekrani. Prema nekim istraživanjima, samo na ovom mjestu bi se dnevno moglo utržiti oko 3 tone propalih bingo listića koji bi bili spremni za reciklažu.
U javnosti se šuška i tko ih je opet nagovorio da dođu u krševiti zavičaj. Najčešća imena koja se spominju su upravo nekadašnje Veležove nogometne legende. Vahid Halihodžić je zasigurno najzvučnije ime kojeg se usko povezuje s vrhom korporacije, ali koji je do njih došao preko Bake Sliškovića za kojeg iz “Gatayaku Green & co.” poručuju da će kao uzrok njihovog posla moći zaposliti nekog iz rodbine u firmi. Neki su navodili ime i slavnog Ivice Osima zbog njegovog angažmana u Japanu i širokog kruga poznanstava, no ipak se čini da je njegovo ime samo medijski spin.